Dneska bych chtěla odbočit od cestování a popovídat si s vámi o něčem docela jiném. Taky jste si dali Novoroční předsevzetí? A kolik jste si jich dali? 10? 6? Méně, více? A jak to zvládáte, vychází vám to? Vstáváte každý den v 5 a jdete do fitka? Pijete víc vody? Daří se vám tohle a tamto tak, jak jste si přáli? Protože jestli ne, jestli jste to zase vzdali po pár dnech či týdnech, možná vím proč.
Zná to většina z nás. Celý rok lenošíme, nijak extra na sobě nepracujeme a najednou se blíží Silvestr a s ním i Nový rok. Stanovíme si tedy několik předsevzetí, musí být samozřejmě pěkně náročná, abychom na sobě pořádně makali, že jo? No, a tady to je.
Je toho na vás moc
Pokud si stanovíte velkou spoustu náročných cílů, je téměř nemožné je dodržet. Po pár dnech či týdnech to začnete vnímat jako trest, nebaví vás tolik změn, chcete se vrátit ke svému starému já, lenošit a prokrastinovat. Nepodaří se vám zvládnout vše, co jste si nakupili a začnete mít pocit, že nic nedokážete, že jste marní a k ničemu. A proto se raději na vše vykašlete, protože to prostě nemá cenu. Protože ti ostatní to mají vrozené, jsou přirozený talent, ale zrovna vy máte tu smůlu a nemáte na to. Tak to zcela jistě není.
Celý rok jste byli zvyklí na určitou rutinu, kterou jste se řídili a rozhodli jste se ji změnit. To se ale musí dít postupně. Je mnohem jednodušší a efektivnější, když do své denní rutiny zařadíte jeden či dva nové návyky a soustředíte se pouze na ně. Po určité době (někdo říká 21 dní, někdo 60 dní – já si myslím, že je to zkrátka individuální) si dané činnosti natolik osvojíte, že se stanou jakousi součástí vašeho každodenního života. A pak teprve můžete začít přidávat další a další.
Musím říct, že mně osobně tohle úplně změnilo život. Kdykoli jsem dřív chtěla překopat svůj životní styl (nemuselo to být ani na Nový rok, ale třeba od pondělí nebo od začátku měsíce), sedla jsem si ke stolu a sepsala si vše, co chci ve svém životě změnit. Byl to dlouhý seznam a samozřejmě jsem chtěla začít dodržovat vše od prvního dne, aby se výsledky objevily co nejdříve. Brzy jsem zjistila, že to tak nefunguje a ztratila jsem sebedůvěru.
Proč to chcete změnit?
A další věc, díky níž vám možná vaše cíle nevydrží dlouho, je účel. Za jakým účelem děláte to, co děláte? Proč to chcete? Pokud něco děláte jen proto, že to je zrovna trendy nebo že to po vás chce někdo jiný, nikdy to nemůže vydržet dlouhodobě. Musíte to chtít VY. Vše to je jen a jen o vás.
To by bylo pro dnešní článek už úplně všechno. Doufám, že se vám i tento typ článků líbí, protože tenhle osobní rozvoj/boj s prokrastinací/rutiny/cíle mě strašně baví a už nějakou dobu se o to zajímám. Dejte mi vědět do komentářů, co si o tom myslíte vy. Ráda bych ještě dodala, že ta myšlenka nepochází jen z mé hlavy, ale ze všech možných zdrojů, které se ke mně za tu dobu dostaly. Naposledy jsem četla knihu Better than Before od Gretchen Rubin, která je naprosto skvělá, čtivá a plná užitečných informací právě třeba o návycích.
Mějte se krásně a předsevzetím zdar!
Úplne sa stotožňujem s prvým bodom, my ľudia máme tendenciu si často „naložiť na tanier viac než sme schopní zjesť“. A snáď sa to najviac odzrkadľuje na tých novoročných predsavzatiach, keď chce človek naraz zmeniť každý aspekt svojho života. No najefektívnejšie zmeny prichádzajú práve, keď sa sústredíme jednotlivo na male zmeny a robíme malé kroky vpred.
Článok sa ti naozaj vydaril, je skvelou pomocou, ak niekto nevie, čoho sa držať pri budovaní nových zvykov. Teším sa na ďalšie podobné články. 🖤 🙂
Přesně, jak říkáš 😊 Moc děkuju za tak krásný komentář! 🌷